Öngyilkosság megjelenése a hírekben
Ha éppen cikket, blogot ír, rádió vagy TV műsorhoz gyűjt információkat öngyilkosság témában, akkor segítünk a téma kidolgozásában, megfogalmazásában. Ha kérdései vannak, írjon nekünk!
|
|
Hogyan tudósítson egy öngyilkosságról?
Nemzetközi öngyilkosság megelőző szervezetek újságírókkal, hírportálokkal együttműködve kidolgoztak egy ajánlást az öngyilkosságokkal kapcsolatos riportok, hírek megírására.
|
Ehelyett:
Hosszú, szenzációkeltő címek, head-ek kerülése. David Phillips 1974-es vizsgálatában a nagy hírek publicitási intenzitását azzal mérte, hogy azok az hány napig jelentek meg címoldalon. Kutatások egyöntetűen bizonyították, hogy annál jelentősebb egy öngyilkosságról szóló híradás utánzási hatása, minél több napig tartják azt címoldalon. |
Inkább így:
Informálni, röviden, tényszerűen, az öngyilkosság szenzációként való feltüntetése nélkül (pl. "Még időben mentettek meg egy öngyilkosjelöltet"). |
Kerülendő a helyszínről készült fényképek, videok, az elkövetés módszerének említése, a gyászoló családról, barátokról, temetésről készült fényképek.
Az öngyilkosság elkövetési módjának említése önmagában nem veszélyes, a módszer részletező leírása azonban kerülendő! Imitációs szempontból különösen veszélyes a hétköznapi használati tárgyakkal (pl. hajszárítóval) elkövethető „biztos módszerek” részletezése, gyógyszeres (vagy vegyszeres) öngyilkosság esetén a gyógyszer ill. vegyszer fajtájának és mennyiségének említése! Amikor a média tervet/módszert és/vagy eszközt sugall, mutat, akaratlanul, bár, de ajánl, akkor azzal növeli az öngyilkossági kockázatot! Így ne:
|
Inkább iskolában/munkahelyen készül vagy családi fényképek bemutatása; segélyhívó számok, szervezetek logoi-nak használata, krízis vonalak telefonszámainak feltüntetése.
|
Kerülendő úgy ábrázolni az öngyilkosságot, mint ami "elkerülhetetlen" vagy aminek "nincsenek figyelmeztető jelei"
|
Tíz öngyilkosból nyolc a halála utolsó hónapjaiban felkeres valamilyen egészségügyi ellátást (háziorvos, pszichiáter stb.); a legtöbb öngyilkossági veszélyben lévő figyelmeztető jeleket "küld" a külvilág felé ("cry-for-help"). Tartalmazza a cikk ezeknek a jeleknek a listáját ("Az öngyilkosság figyelmeztető jelei"), ami segíti a felismerésüket. Helyezze el ezt a listát akár a cikk oldalsávjában!
|
Kerüljük az öngyilkosság romantizálását, szépítését. Kerüljük a konzekvenciák spekulatív, „belemagyarázós” leírását! Néhány kerülendő példa az utóbbi idők sajtóanyagából:
Kerülendő:
|
Legyünk tényszerűek az öngyilkosság negatív következményeinek bemutatásában
|
A bűntényekhez hasonló stílusban körbejárni (oknyomozni), tudósítani az öngyilkosságról
|
Népegészségügyi problémaként beszámolni az öngyilkosságról
|
Kerülje a triviális magyarázatokat. Az öngyilkosságok lehetséges okairól adott rendőrségi vagy bármilyen más (barátok, család) nyilatkozatokat idézni.
A triviális magyarázatok az öngyilkos magatartáshoz vezető út feltárása, az öngyilkos magatartás megértése és ezzel a megelőzési lehetőségek vázolása helyett a közvetlen kiváltó okokkal (pl. szerelmi csalódottság vagy iskolai kudarc) foglalkozik. Így ne:
|
Az öngyilkosság megelőzésével kapcsolatban kérjen tanácsot, interjút szakembertől (szuicidológus pszichiáter, pszichológus). Egy öngyilkosság mindig több okra vezethető vissza, multikauzális, ezért valójában nem is szerencsés "okokról" beszélni.
|
Használjon megfelelő nyelvezetet.
Kerülendő példa az ironizáló megközelítésre: „Öngyilkosságát is elrontotta a bosszúálló férj … A Férfi a gyújtogatást követően fel akarta akasztani magát, azonban pechére a lánglovagok időben levágták a kötélről… így ez sem jött össze neki” (Blikk, 2005. 11. 26) Tekintve, hogy az öngyilkos magatartás nem betegség, hanem legfeljebb bizonyos betegségek (pl. depresszió) tünete, kerülendő az alábbi – betegségre utaló – kifejezések használata is:
Mivel az öngyilkosság alapvetően kudarc, és nem siker, kerülendő az alábbi kifejezések használata:
Az öngyilkosság nem ment meg senkit, éppen ezért nem lehet menekülési út sem! Kerülendő kifejezés:
Minden szuicid magatartást „halál komolyan” kell venni, az elbagatellizálás látszatát keltő alábbi (és hasonló) kifejezések használata is kerülendő:
|
Használja ilyen leírási módot: "öngyilkosságban halt meg", "öngyilkosságot követett el" vagy "megölte magát", „befejezett öngyilkosság ill. öngyilkossági kísérlet”
A bagatellizáló kifejezések helyett használjunk általában neutrális kifejezéseket:
|
Ne említsünk konkrét helyet.
Így ne: „Akarsz velem kéz a kézben meghalni éjfélkor? – kérdezte Sz. Krisztián (18) kedvesétől, Angélától (15), majd átugrott vele a Petőfi híd korlátján.” (Blikk, 2006. 12. 06 ) „Öt emelet magasból zuhant le vasárnap Katona Klaudia (†13) a kihalt kőbányai sörgyár területén” (Fényképpel illusztrálva, Blikk, 2006. 09. 12) „A házaspár a tokaji tévétorony lábánál, egy fára kötötte fel magát” (Blikk, 2004. 11. 20) |
Mivel az öngyilkosság helyének pontos megadása ötletet adhat a kivitelezési hely, valamint az azzal szorosan összefüggő módszer megválasztáshoz, konkrét helymegnevezés (Lánchíd, kihalt kőbányai sörgyár területe, tokaji tévétorony) helyett javasolt inkább a hely általános leírása (pl. az egyik budapesti híd, egy külvárosi gyártelep, egy közeli magaslat)!
|
A fenti javaslatok forrása:Az öngyilkosságról szóló híradások
etikai kódexe
Készült a Lélekben Otthon Közhasznú Alapítvány támogatásával
Szakértő: Veres Előd, Ph. D.
A teljes dokumentum itt letölthető.
A teljes dokumentum itt letölthető.
Ha szeretne szakértőkkel beszélni az öngyilkosság megelőzéséről vagy még több információra van szüksége ahhoz, mit és hogyan érdemes írni az öngyilkosságról, akkor írjon nekünk emailt vagy hívja a
(1) 322-1896-os telefonszámot.
(1) 322-1896-os telefonszámot.